Općina Vitez oglasila se priopćenjem nakon što su se u javnosti pojavile tvrdnje da je zabranjeno organiziranje navijačkih zona i javnog praćenja utakmica tijekom predstojećeg Svjetskog nogometnog prvenstva.
Iz općinske uprave poručuju kako takve tvrdnje nisu točne te naglašavaju da nikada nije donesena odluka kojom bi se zabranilo javno gledanje utakmica ili organizacija navijačkih zona na području općine.
„Netočna je formulacija da je Općina Vitez zabranila organiziranje navijačkih zona ili javno gledanje utakmica na području općine Vitez, odnosno na Gradskom trgu“, navodi se u priopćenju.
Dva zahtjeva stigla, ali dokumentacija nije bila potpuna
Prema informacijama iz Općine, za organizaciju navijačkih zona zaprimljena su dva zahtjeva – jedan od Mjesne zajednice Vitez 1, a drugi od Udruge mladih Glas.
Oba zahtjeva razmatrana su prema istoj proceduri i bez diskriminacije, tvrde iz općinske administracije.
Nadležna služba zatražila je dodatnu dokumentaciju i dopunu zahtjeva kako bi mogla donijeti konačnu odluku, no do dana objave priopćenja traženi dokumenti nisu dostavljeni.
„Zbog toga nisu bili ispunjeni uvjeti za izdavanje potrebnih suglasnosti“, ističu iz Općine.
Nije prijavljena ni javna priredba policiji
Iz Općine posebno naglašavaju da organizatori nisu ispunili još jednu zakonsku obvezu.
Naime, niti jedan od potencijalnih organizatora nije u zakonskom roku prijavio javnu priredbu Policijskoj stanici Vitez, što je obveza propisana Zakonom o javnim priredbama Kantona Središnja Bosna.
Prema zakonu, prijava mora biti podnesena najmanje sedam dana prije održavanja događaja.
„Bez ispunjenja te obveze nije moguće pravodobno razmotriti sigurnosne, prometne i druge aspekte organizacije javnih okupljanja“, navode iz Općine.
Uložena velika sredstva u Gradski trg
Općinske vlasti podsjećaju kako su posljednjih godina značajna sredstva uložena u obnovu i uređenje Gradskog trga te smatraju da je nužno osigurati da se svi događaji organiziraju na odgovoran način.
„Obveza svih institucija je zaštititi javnu infrastrukturu i osigurati sigurnost građana te spriječiti eventualna oštećenja javne imovine“, navodi se u priopćenju.
Poziv na smirivanje tenzija
Na kraju priopćenja iz Općine Vitez osudili su uvredljive komentare i međusobne prozivke koje su se pojavile na društvenim mrežama i u javnom prostoru.
Pozvali su građane na odgovornu komunikaciju, poštivanje činjenica i međusobno uvažavanje.
„Pozivamo sve Vitežanke i Vitežane na argumentiranu raspravu utemeljenu na činjenicama, međusobnom poštovanju i dostojanstvu svih sudionika javnog života“, poručili su iz Općine Vitez.




