Suprug saborske zastupnice Možemo Ivane Kekin i bivši frontman Hladnog piva Mile Kekin prije tri dana uhićen je sklopu akcije USKOK-a koja istražuje zloupotrebu položaja u Bujama u Istri. U međuvremenu je pušten da se brani za slobode.
Kekin je na meti USKOK-a zbog raskošne istarske vile s grijanim bazenom gdje cijena noćenja varira 300 do 500 eura. Usprkos visokim primanjima, on je jedan od umjetnika koji se nalazi na listi umjetnika kojima država financira mirovinsko i zdravstveno osiguranje. Prema imovinskoj kartici njegove supruge, njihovi godišnji prihodi prelaze 130 tisuća eura, zbog čega se mnogi pitaju je li u redu da umjetnici poput njega dobivaju pomoć države.
Kekin je, potvrđuju iz Hrvatske zajednice samostalnih umjetnika (HZSU), njihov član od 2002. godine, a njegovo pravo na državnu pomoć potvrđeno je temeljem postojećih pravilnika. Međutim, predsjednik Upravnog odbora HZSU-a Hrvoje Kovačević podsjeća da je 2015. godine ukinuta obveza financijske revizije, koja je dotad bila sastavni dio nadzora.
Nisu dužni podnijeti izviješće
Prema sadašnjem pravilniku, ulazak u sustav temelji se na prosječnim prihodima iz posljednje tri godine, koji ne smiju prelaziti 21.852 eura. No, jednom kada steknu to pravo, umjetnici više nisu dužni podnositi financijska izvješća. Kovačević potvrđuje kako s aktualnim prihodima Kekin danas ne bi zadovoljio uvjete.
Trenutno se na listi nalazi oko 1.388 umjetnika raznih profila – od skladatelja, slikara i redatelja do dizajnera – a država za svakog od njih godišnje uplaćuje oko 9.450 eura, što ukupno iznosi više od 13 milijuna eura iz državnog proračuna.
Među korisnicima je i pjevač Boris Novković, koji za RTL ističe: “Što se tiče kriterija koji su rigorozni i visoki to svakako možete pronaći na stranicama HZSU-a ili dobiti info od samih djelatnika. To ne spada u tajne ili povjerljive podatke”, poručio je.
Manjkavosti u sustavu
Većina drugih umjetnika, međutim, odbila je komentirati svoje mjesto na popisu korisnika državnih doprinosa. Ministrica kulture Nina Obuljen Koržinek u izjavi za RTL Danas naglašava da su ovakve potpore od ključnog značaja za većinu umjetnika, ali priznaje da sustav ima ozbiljne manjkavosti.
“U 2015. je ukinuto u Pravilniku taj segment gdje se tražila financijska revizija. Dakle umjetnici moraju prolaziti i pokazati financijski cenzus samo kada ulaze u sustav, ali kada prolaze reviziju gleda se ispunjavaju li umjetničke kriterije, a ukinuta je financijska revizija. Apsolutno treba donijeti novi zakon, novi pravilnik da ne bi bilo nikakvih sumnji”, poručila je ministrica.