SAD je zatražio kontrolu nad ključnim plinovodom u Ukrajini koji se koristio za slanje ruskog plina u Europu, prema izvješćima, a potez je opisan kao ‘kolonijalno pretresanje’. Američki i ukrajinski dužnosnici sastali su se u petak kako bi razgovarali o prijedlozima Bijele kuće za sporazum o mineralima. Donald Trump želi da Kijev preda svoje prirodne resurse u zamjenu za oružje koje je isporučila prethodna Bidenova administracija.
Razgovori su postali sve oštriji, rekao je Reuters. Najnoviji američki nacrt je više “maksimalistički” od izvorne verzije iz veljače, koja je predlagala prepuštanje rijetkih metala, kao i nafte i plina Washingtonu u vrijednosti od 500 milijardi dolara. Pozivajući se na izvor blizak razgovorima, novinska agencija je rekla da najnoviji dokument uključuje zahtjev da Međunarodna financijska korporacija američke vlade preuzme kontrolu nad plinovodom.
On se proteže od grada Sudža u zapadnoj Rusiji do ukrajinskog grada Uzhhoroda, udaljenog oko 1200 km, na granici s EU-om i Slovačkom. Izgrađen u sovjetsko doba, naftovod je ključni dio nacionalne infrastrukture i glavni energetski put. Ukrajina je 1. siječnja prekinula opskrbu plinom kada joj je istekao petogodišnji ugovor s ruskom državnom energetskom tvrtkom Gazprom. Obje zemlje prethodno su zaradile stotine milijuna eura na tranzitnim naknadama, uključujući i tijekom prve tri godine rata punog razmjera.
Američki apetiti su narasli: ‘Žele sve što mogu dobiti’
Volodimir Landa, viši ekonomist Centra za ekonomsku strategiju, kijevskog think tanka, rekao je da su Amerikanci tražili “sve što mogu dobiti”. Njihovi nasilnički zahtjevi “kolonijalnog tipa” imali su male šanse da ih Kijev prihvati, predvidio je. Prošle jeseni, Volodimir Zelenski predložio je da se SAD-u omogući pristup nerazvijenom mineralnom sektoru Ukrajine. Predvidio je dogovor prema kojem bi nova Trumpova administracija opskrbljivala Ukrajinu oružjem, u zamjenu za buduću dobit od zajedničkih ulaganja.
Trump je odbio dati sigurnosne garancije ili vojnu potporu, ali svejedno želi minerale. Prošlog se tjedna požalio da se Zelenski pokušava “povući iz sporazuma” i rekao da će ukrajinski predsjednik imati “velike probleme” ako ne potpiše. Obraćajući se novinarima u četvrtak, Zelenski je rekao da je spreman sklopiti dogovor o modernizaciji svoje zemlje, ali da Ukrajina može pristati samo ako postoji “paritet” između dviju strana, s podjelom prihoda “50-50”.
“Ja samo branim ono što pripada Ukrajini. To bi trebalo biti od koristi i za Sjedinjene Države i za Ukrajinu. To je prava stvar”, rekao je Zelenski. Američko ministarstvo financija potvrdilo je da su “tehnički” razgovori u tijeku. U međuvremenu, specijalni američki izaslanik za Ukrajinu, Keith Kellogg, rekao je da su njegove izjave o mogućoj podjeli Ukrajine pogrešno protumačene. U intervjuu za Times, Kellogg je rekao da bi zemlja mogla biti podijeljena “gotovo kao Berlin nakon Drugog svjetskog rata” kao dio mirovnog sporazuma.
Što Trumpov izaslanik nudi Putinu?
Pišući na mreži X, Kellogg je rekao da je mislio na “snage za otpornost nakon prekida vatre kao potporu suverenitetu Ukrajine”. Prema ovom planu, ruske trupe bi ostale na teritoriju koji je već zauzela Moskva, s britanskim i francuskim snagama stacioniranim u Kijevu i drugim dijelovima zemlje.
U petak je Trumpov posebni izaslanik Steve Witkoff razgovarao s Vladimirom Putinom u Sankt Peterburgu. Witkoffov navodni prijedlog o rješenju sukoba je dati Rusiji četiri ukrajinske pokrajine koje zahtijeva – uključujući teritorij koji Ukrajina kontrolira, a na kojem živi milijun ljudi. U međuvremenu, na sastanku Kontakt skupine za obranu Ukrajine u petak, saveznici Kijeva najavili su rekordnu 21 milijardu eura dodatne vojne pomoći. Optužili su Putina da je odugovlačio s 30-dnevnim prekidom vatre koji je Ukrajina prihvatila.
Rano u subotu, Rusija je izvela nove zračne napade na ukrajinske civilne ciljeve. U Kijevu su uništena tri skladišta, a dvije osobe su ozlijeđene. Kremlj je ispalio 70 projektila i 2200 bespilotnih letjelica na Ukrajinu od 11. ožujka, datum koji je SAD predložio za prekid vatre, rekli su ukrajinski dužnosnici. Zelenski je u subotu odao počast 26-godišnjem pilotu, kapetanu Pavlu Ivanovu, koji je poginuo tijekom borbene misije F-16. Male ukrajinske zračne snage “herojski” brane zemlju od ruskih projektila i bespilotnih letjelica i podržavaju kopnene operacije, rekao je.