Ivana Petrović komentirala je sastanak Rusije i SAD-a te objasnila zašto misli da će doći do kraja tvrde kohabitacije Andreja Plenkovića i Zorana Milanovića.
Sjedinjene Američke Države i Rusija odradile su prvi, petosatni sastanak u Rijadu, prijestolnici Saudijske Arabije. Zasad se o detaljima pregovora ne zna puno, ali jedno je sigurno – vlada Donalda Trumpa izvlači Vladimira Putina iz izolacije i najavljuje geopolitičku suradnju širih razmjera.
Sastanak je komentirala Ivana Petrović, urednica vanjske politike Dnevnika Nove TV.
“Najprije bih rekla da je taj sastanak sazvala Saudijska Arabija, i to zbog interesa, zbog čega je Trumpov predstavnik za Gazu i Izrael bio na sastanku. Glavni politički cilj na kojem bogata Saudijska Arabija radi je izvoz islama. Oni su na marginama sastanka s Rusijom i SAD-om željeli riješiti pitanje Irana i Gaze”, objasnila je Petrović.
Glavna tema sastanka bio je biznis, napomenula je.”Oni su, prema informacijama koje imam, dogovorili biznis u vrijednosti od oko 300 milijardi dolara. Traže hitnost u uspostavi veleposlanstava u Moskvi i Washingtonu te povratak američkih tvrtki u Rusku Federaciju. To je taj Trumpov potpis, to je bila točka broj jedan”, ustvrdila je.
“Kao što je rekao ruski predstavnik, ovo su bile tek preliminarne konzultacije čija je svrha odrediti osnovne smjernice, a o trenutku sastanka Trumpa i Vladimira Putina nitko ne može konkretno govoriti. Ono što se vidi je da se SAD i Rusija slažu da u Ukrajini ne mogu biti NATO-ove mirovne snage, a samim time i mirovne snage Europske unije jer je većina članica u NATO-u”, rekla je Petrović.
“Čini se da iz pregovora žele isključiti Europsku uniju, za što je ona dobrim dijelom i sama kriva jer je sve to skupa dočekala nespretna”, dodala je.
“Kremlj može jesti kokice i piti šampanjac kad vidi koliko mu Europska unija daje prilika da ju dočeka na volej. Posebno nakon sastanka u Parizu u kojem je francuski predsjednik Emmanuel Macron silno pogriješio. On je postao veliki problem Europske unije”, ustvrdila je Petrović.
“Pozvati na sastanak svega pet članica Europske unije i još dvije koje nisu u Europskoj uniji je teški faux pas, kao i izjava predsjednice Europske komisije Ursule von der Leyen da ćemo nastaviti s vojnom pomoći Ukrajini. Ponašaju se kao da ništa ne razumiju”, istaknula je.