Izaslanik u Domu naroda Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine Nenad Vuković (PDP) izjavio je danas da je grupa izaslanika u tom domu jučer potpisala zahtjev za sazivanje hitne sjednice tog doma s jednom tačkom dnevnog reda – razrješenje Nikole Špirića (SNSD) s mjesta prvog zamjenika predsjedavajućeg Doma naroda.
Osim Vukovića zahtjev za hitnu sjednicu su potpisala još četiri izaslanika: Želimir Nešković (SDS), Zlatko Miletić (ZNG), Ilija Cvitanović (HDZ 1990) i Kemal Ademović (NiP).
Vuković je na press-konferenciji kazao da postoji dovoljan broj izaslanika koji će izglasati nepovjerenje Špiriću, „s obzirom da se najveći broj političkih stranaka i izaslanika već u javnosti izjasnio da nisu za to da Špirić obavlja posao u Kolegiju uime srpskog naroda“.
Dodao je kako očekuje da predsjedavajući Doma naroda Dragan Čović (HDZ BiH) poštuje Poslovnik i da u roku od tri dana sazove sjednicu tog doma.
Istaknuo je da smjena Nikole Špirića nije uvod u nove probleme, nego početak rješavanja postojeće krize i svih postojećih problema „kojima svjedočimo kada je u pitanju razina vlasti BiH“.
Vuković je pozvao Čovića „da što prije napusti teoriju da je dobro da se samo sa SNSD-om nastavlja ova koalicija i da je to, navodno, neki put kojim trebaju ići institucije BiH“.
– Čović treba prihvatiti činjenicu da je SNSD javno protiv Europske unije, da sve radi protiv usvajanja ovih zakona, da se koristi raznim metodama da razvlači usvajanje bilo kog zakonskog rješenja, da se bavi ucjenjivačko-trgovačkim metodama kada su u pitanju europski zakoni na način da uvjetujr usvajanje tih zakona zgradama za Upravu iza neizravno oporezivanje, imenovanjima i svim drugim stvarima kojima svjedočimo duže vremensko razdoblje – kazao je Vuković.
Napomenuo je da postoji mogućnost blokiranja ove inicijative nedostatkom kvoruma, te dodao da je SNSD sposoban i metodom blokiranja kvoruma ne dozvoliti smjenu Špirića.
Pozvao je SNSD da, ukoliko razmatra tu opciju, da odustane od takve opcije i „da prihvati realnost da su sami sebe doveli u poziciju da nitko s njima ne želi u institucijama BiH“.
Vuković je govorio i o zakonu o sudu BiH, za koji je kazao da je jedan od uvjeta da se BiH dalje kreće prema Europskoj uniji.
– Ako je točno da je samo sjedište apelacijskog odjela problem, mi ćemo ga riješiti za dvije minute. Nedopustiva je priča da ovisno od toga gdje je sjedište, da od toga ovisi hoće li to apelacijsko odjeljenje Suda BiH biti pod utjecajem stranih ambasada ili sarajevske čaršije. Nevjerojatna je teza da, ako apelacijsko odjeljenje bude u Banjoj Luci, da neće na njega nitko moći ostvariti utjecaj, a ako bude u Istočnom Sarajevu, da će moći – smatra Vuković.
Kaže da je to svojevrsna uvreda za sve stanovnike Istočnog Sarajeva, „za sve nas koji tu živimo u blizini, jer to možemo razumjeti kao poruku da smo mi svi poltroni Sarajeva, sarajevske čaršije, ambasada, svi mi koji živimo u Istočnom Sarajevu“.
– Zašto su svojevremeno glasali da SIPA bude u Istočnom Sarajevu, da zatvor bude u Vojkovićima, da brojne druge agencije budu tamo? To do sada nije bio problem, danas je navodno problem da apelacijski odjel Suda BiH bude u Istočnom Sarajevu s tezom da će ti ljudi biti podložni utjecajima iz Sarajeva – kazao je Vuković.
Dodao je da će podržati da apelacijko odjeljenje Suda BiH bude u Istočnom Sarajevu ukoliko takvo rješenje dođe pred njih.