Ministar vanjskih poslova BiH Elmedin Konaković kazao je kako je SNSD za Trojku kao partner izgubio svu vjerodostojnost.Dodik je upozorio da SNSD, kao stranka koja vlada Republikom Srpskom, može potpuno blokirati rad Doma naroda.
Državna vlast suočava se s jrdnom od najozbiljnijih kriza u posljednjih nekoliko godina, a uslijedila je nakon što se promijenila većina u Zastupničkom domu Parlamentarne skupštine BiH. Smijenjen je Nebojša Radmanović, Kao i SNSD-ov kadar iz nekoliko parlametarnih odbora.
Nova većina koja se suprotstavlja SNSD-u okuplja probošnjačke stranke “trojke” (SDP BiH, Narod i pravda te Naša stranka), vodeću bošnjačku stranku SDA i njezine saveznike, kao i srpske oporbene stranke – Srpsku demokratsku stranku (SDS), Partiju demokratskog progresa (PDP) i Nebojšu Vukanovića sa svojim Pokretom za pravdu i red. S druge strane, u Vijeću ministara i dalje sudjeluju predstavnici HDZ-a BiH, SNSD-a i “trojke”, što dodatno komplicira ionako složenu političku situaciju. Jedan od ključnih aktera u ovoj krizi je Elmedin Konaković, ministar vanjskih poslova BiH i lider Naroda i pravde.
Na konferenciji za medije jasno je dao do znanja kako za “trojku” SNSD više nije partner. – Za “trojku” ne postoji partner SNSD. Za nas je SNSD izbrisan gumicom na državnoj razini jer je to partner koji je potrošio svu vjerodostojnost – poručio je Konaković. Prema njegovim riječima, SNSD, predvođen Miloradom Dodikom, bio je pouzdan partner u prvoj godini mandata. Podsjetio je kako je tada usvojeno sedam europskih zakona i dobiveno “zeleno svjetlo” za kandidacijski status Bosne i Hercegovine u EU.
Međutim, Konaković tvrdi da je Dodik od ožujka, pod utjecajem Ruske Federacije, promijenio svoj kurs i odlučio blokirati europski put zemlje. – Milorad Dodik pravi narativ koji ovu zemlju usporava, blokira i zaustavlja na europskom putu. On je slagao meni, Čoviću i Nikšiću, pružio nam ruku na sastancima, a zatim prekršio dogovore – izjavio je Konaković, dodajući kako je svaki daljnji dogovor sa SNSD-om nemoguć. Istaknuo je kako Dodikovo političko djelovanje nanosi štetu građanima Republike Srpske, posebno gospodarstvenicima i poljoprivrednicima koji gube prilike za suradnju s europskim tržištima. Na te optužbe odgovorio je Milorad Dodik, predsjednik Republike Srpske, koji je odluku “trojke” nazvao izravnim udarom na ustavni poredak BiH.
– Vi ste nama poslali poruku da mi nismo dobrodošli u BiH. Onda ni BiH nije dobrodošla nama – rekao je Dodik, potvrdivši kako je razgovarao s Konakovićem o krizi. Dodik je naglasio kako Narodna skupština Republike Srpske neće sudjelovati u radu Zastupničkog doma Parlamentarne skupštine BiH sve dok se ne izabere član Kolegija iz reda srpskog naroda. Podsjetio je kako Ustav jasno propisuje da Kolegij čine predstavnici triju konstitutivnih naroda – Srba, Hrvata i Bošnjaka.
– Ako nema Srbina, nema Kolegija, a bez Kolegija nema ni rada Parlamenta – poručio je Dodik. Upozorio je da SNSD, kao stranka koja vlada Republikom Srpskom, može potpuno blokirati rad Doma naroda. Naime, u slučaju da njihovi izaslanici ne dođu na sjednicu, Dom naroda ne bi mogao održati kvorum, čime bi se dodatno paralizirale državne institucije. Oporba u Republici Srpskoj, predvođena SDS-om i PDP-om, otvoreno je stala protiv SNSD-a podržavši smjenu njihovih dužnosnika. Gradonačelnik Banje Luke i lider PDP-a Draško Stanivuković oštro je kritizirao SNSD, optužujući ga za zloupotrebu domoljublja.
– SNSD sustavno blokira zakone dok ne postigne dogovore koji su u interesu njegovih osobnih ili obiteljskih poslova. Kada oni blokiraju, to nazivaju “patriotizmom”, a kada netko drugi preuzme odgovornost, to nazivaju izdajom – izjavio je Stanivuković. Dodao je kako SNSD nije bio dosljedan ni u svojoj politici prema europskim zakonima jer su iste zakone koje danas kritiziraju ranije podržavali vođeni vlastitim interesima.
PDP: Spremni
– Gazili su zaključke Narodne skupštine RS-a vođeni osobnim interesima, a ne interesima naroda – naglasio je Stanivuković.
Usred sve dublje krize lider HDZ-a BiH Dragan Čović pozvao je na dijalog i razum, upozorivši kako bi rekonstrukcija vlasti dovela do potpune blokade države. Isključivanje SNSD-a iz državne vlasti bilo je neodrživo s obzirom na to da ova stranka kontrolira ključne institucije u RS-u, uključujući Narodnu skupštinu, Vladu RS-a, srpski Klub u Domu naroda i Predsjedništvo BiH preko Željke Cvijanović. Trenutačno stanje jasno pokazuje koliko je složena politička struktura BiH.
Stranke iz Sarajeva optužuju Dodika za rušenje državnih institucija, dok srpska oporba vidi priliku za preuzimanje vlasti nakon godina čekanja. Ipak, bez uključivanja SNSD-a rad Doma naroda praktički je nemoguć, čime bi blokada vlasti mogla trajati sve do općih izbora 2026. godine. Ako sadašnji partneri ne pronađu kompromis, BiH bi mogla ući u stanje potpune institucionalne paralize, što bi ugrozilo ne samo europski put zemlje već i osnovno funkcioniranje njezinih institucija.