Danas je treća nedjelja Došašća ili Adventa. U našem kraju ovaj dan se slave Materice. Ovaj narodni običaj ujedno je i crkveni blagdan. Materice se slave na različite načine, od mjesta do mjesta. No zajedničko je svim proslavama to što na materice majke daruju ne samo svoju, nego i drugu djecu.
U Dalmatinskoj zagori običaj je da nakon čestitanja majke djecu i čestitare darivaju suhim smokvama, keksima, slatkišima, a starije i rakijom.
Materice su poznate i po zanimljivim napjevima koji se njeguju od davnina i koji su bili neizostavni dio vremena Došašća u našem kraju. Tako su, na primjer, čestitari za Materice znali zapjevati ‘Hvaljen Isus, gazdarice! Čestitatam ti materice…’
Ovu bi pjesmu djeca pjevala svojim majkama ili bakama:
Faljen Isus gazdarice, čestitam ti materice
Došo sam preko gora da mi dadneš kulu ora (oraha)
Došo sam preko njiva da mi dadneš suvih šljiva…
Naime, djeca bi vezivala majke, bake, tražeći otkup koji se nekada davao u vidu jabuka, šljiva, oraha, pletenih papa i sl., dok se danas najčešće daje u novcu.
Ujutro, na Materice, bio je običaj da djeca „zavežu“ ili spriječe majku još dok je u krevetu i onda je „cine“, u biti ucjenjuju, da ih daruje ili im nešto obeća izvršiti da bi je pustili. To se zvalo „ciniti“ i „cina“. Majka bi pritom, da bi bila oslobođena, da bi se „otkupila“, darovala djecu, a i ostale darovima koje je prethodno bila spremila za tu nakanu. S obzirom da se radi o „namještenoj“ situaciji, sve je prolazilo u veselu i ugodnu ozračju. Osim slatkoga (suhe smokve, jabuke, orasi, kremen šećera, bombona i sl.) majke su, po mogućnosti, djecu darivale i ručno rađenim odjevnim predmetima, npr. najčešće ručno pletene vunene čarape ili druge odjevne predmete manje vrijednosti.